שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
"קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק"

שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק
אירוע טראומתי, הוא אירוע במהלכו אנו חווים סכנת חיים וחוסר אונים לנו או למישהו קרוב. לכן, מבחן שנכשלנו בו, אי הצלחה בראיון עבודה ואפילו גירושים אינם נכללים בהגדרה המקצועית של אירוע טראומתי. לעומת זאת, תאונות דרכים, אירועים ביטחוניים, תאונות עבודה, שריפות, שוד, אונס ואסונות טבע בהחלט עלולים להיות טראומתיים למי שחווה אותם ולהותיר חותם בנפשו.

אחרי שאדם חווה אירוע טראומתי נפוץ מאד למצוא אצלו שורה של תסמינים - תחושת הביטחון יורדת, רמת החרדתיות והדריכות עולה, האדם עלול להיזכר באירוע שוב ושוב בניגוד לרצונו ("פלשבקים") ואף לסבול מסיוטי לילה, הוא עלול להפוך ל"קפיצי" ולהיבהל מכל רעש או גירוי שמזכיר את האירוע הטראומתי. בנוסף, פעמים רבות מתגבשת תחושה ש"אני לא האדם שהייתי לפני" ומתבטאת בירידה בדימוי העצמי, קושי לתפקד במישורי החיים השונים (תעסוקתי, חברתי, משפחתי, זוגי) וירידה ביכולת ליהנות או למצוא משמעות ועניין בפעולות שונות. 

טראומה

לעיתים קרובות העלייה במפלס החרדה מביאה להימנעות ממצבים או מקומות שמזכירים את האירוע וכן הימנעות מפעולות מהנות בשל "חוסר חשק". כך למשל, אדם שחווה תאונת דרכים עלול להימנע מלנסוע בכבישים בינעירוניים, כבישים מהירים או להימנע בכלל מלנסוע ברכב כי הדבר מעורר בו אסוציאציות וזכרונות מהתאונה. במקביל, הוא עלול להחליט להפסיק לצאת לבתי קפה או ללכת לחדר כושר בשל מצב רוח ירוד וחוסר חשק. ברוב המקרים, התסמינים הללו פוחתים מעצמם עם הזמן והאדם מצליח בהדרגה לשקם את תחושת הביטחון ולחזור לשגרת חייו. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים שבהם החוויה הטראומתית "נתקעת" בנפש האדם , הוא אינו מצליח להתאושש ממנה, והתסמינים שצוינו קודם אינם חולפים ואף מחמירים. במקרים אלו ניתן לומר שהאדם סובל מ"פוסט טראומה" או "הפרעת דחק פוסט-טראומתית" (PTSD).

במקרים אלו טעות יהיה להניח ש"צריך לתת לבנאדם עוד זמן" או ש "פשוט צריך להיות חזק ולהמשיך הלאה". אם כחודש לאחר האירוע הטראומתי האדם אינו מרגיש כל שיפור בתדירות ועוצמת התסמינים עליו לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול בפוסט-טראומה - הטיפול בפוסט טראומה הינו טיפול קשה ואינטנסיבי הדורש השקעה משמעותית של משאבים נפשיים מצד המטופל. עם זאת, ישנם כיום מספר שיטות טיפוליות שנחקרו והוכחו כיעילות מאד בהתגברות על פוסט-טראומה בפרק זמן של חודשים ספורים ובמקרים מסוימים אף פחות מכך. הטיפולים מבוססים על טכניקות העוזרות לנפש לעבד את האירוע הטראומתי. כשם שארוחה ש"נתקעת בגרון" ולא מתעכלת טוב זקוקה לכך שנלעס את המזון לפיסות קטנות, כך הנפש זקוקה לכך ש"נלעס" ונעבד את האירוע הטראומתי מכל היבטיו כדי שהיא תוכל להטמיע אותו בתוכה. כמו כן, בטיפול בפוסט טראומה מושם דגש על התמודדות פעילה והדרגתית עם המצבים מהם נמנעים וחזרה למסלול הפעילות והתפקוד בתחומי החיים השונים. נזכיר כאן שתי שיטות טיפוליות נפוצות שהוכחו כיעילות מאד בטיפול בטראומה:

(PE (Prolonged Exposure – "חשיפה ממושכת" - זוהי שיטה שפיתחה פרופ' עדנה פואה ושיעילותה הוכחה באינספור מחקרים. השיטה מבוססת על 10 מפגשים בני שעה וחצי שבמסגרתם עובר המטופל שני תהליכים מרכזיים – תהליך של חשיפה הדרגתית במציאות למצבים או גירויים שמעלים אצלו חרדה (למשל אדם שננשך קשות ע"י כלב יתקרב בהדרגה לכלבים. בהתחלה פחות מאיימים ולאט לאט לכלבים יותר גדולים ומפחידים) ותהליך של חשיפה בדמיון לאירוע הטראומתי עצמו. כשהאדם מצליח להתמודד ולהתמיד בנחישות עם שני תהליכים אלו תחושת הבטחון חוזרת לו והתסמינים נעלמים או לפחות פוחתים בצורה משמעותית.

Eye Movement Desensitization and Reprocessing) EMDR) - זוהי שיטת טיפול שהומצאה ע"י ד"ר פרנסין שפירו ושגם לה יש ראיות מוצקות כיעילה בטיפול בהפרעה פוסט טראומתית כמו גם בהפרעות נוספות. השיטה מבוססת גם כן על עיבוד מעמיק של האירוע הטראומתי תוך כדי גירוי בילטרלי (דו-צדדי) למוח כלומר גירוי בו זמני לשתי אונות המוח (על ידי הזזת העיניים מצד לצד, או החזקת מקלות רוטטים בשתי הידיים ובשיטות נוספות). ההנחה היא שכאשר מתקיים גירוי כזה המוח מצליח לעבד את האירוע הטראומתי בצורה מלאה ושלמה יותר כי שני חלקי המוח פעילים בתהליך העיבוד. במקרים רבים, טיפול בEMDR יכול להביא להקלה משמעותית בתסמינים הפוסט-טראומתיים תוך מספר פגישות ספורות.
 
 
FacebookGoogle+Twitter
שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי​: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com  |  קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק