שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
"קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק"

שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק
למרות שרבים מאיתנו נזכרים בערגה בתקופת הילדות והיינו רוצים לשוב עליה, זוהי תקופה מורכבת ובעלת אתגרים רבים אשר לעיתים כרוכה בקשיים מגוונים ומצוקה רגשית. כך למשל, מתמודדים ילדים רבים  עם קשיים חברתיים, קשיים תפקודיים, קשיים רגשיים או תסמינים שונים של הפרעות למיניהן. למרבית הילדים אין את ההבנה, המודעות, הכלים והבשלות שיש למבוגרים ולכן לפעמים הקושי בהתמודדות אף גדל. לפעמים הילד אף אינו יודע להגדיר לעצמו מדוע הוא חש מצוקה או שהוא מתקשה לבטא החוצה את מצוקתו.

חלק מהקשיים והבעיות שמגלים ילדים הינם נורמטיביים וטבעיים ואינן מחייבים פניה לעזרה מקצועית. לדוגמא – ילד שמסרב לקחת להתקלח עד ש"מנדנדים" לו עשרות פעמים, ילדה שמתביישת לדבר עם דמויות לא מוכרות, נער שמסתגר הרבה בחדרו וכיו"ב. במקרים כאלה ואחרים הורים נעזרים בידע אישי, התייעצויות עם חברים, פורומים שונים באינטרנט וכדומה.  הקריטריונים לקבוע מתי ילד זקוק לעזרה מקצועית הם חומרת הבעיה, היקפה, מידת הפגיעה בתפקודים הבסיסיים של הילד ותחושת המסוגלות של ההורה אל מול הבעיה. כשההורים מרגישים שהבעיה של הילד חורגת מהטווח הנורמאלי ושהם מעט (או הרבה) חסרי אונים מולה – יש מקום לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול בילדים

האפשרויות לטיפול פסיכולוגי בילדים הן רבות ומגוונות החל מטיפול פרטני דרך משחק, טיפול באומנות, בתנועה, בעזרת בעלי חיים , טיפול הממוקד בקשר הורה ילד שבו שניהם נוכחים בפגישה (טיפול דיאדי) ועוד. מניסיוני, טיפולים מסוג זה הינם פעמים רבות מהנים ואף משמעותיים לילד אך לא תמיד קשורים באופן ישיר לבעיות היומיומיות, לא בהכרח מניבים תוצאות מעשיות ובמידה וכן – רק תוך פרק זמן ממושך. הגישה שלי היא שטיפול יכול וצריך להיות ממוקד, ענייני וקצר ככל הניתן. במקרים רבים נכון לראות את ההורים כסוכני השינוי אצל הילד בתור מי שנמצאים איתו בקשר רציף רוב שעות היממה ומהווים את הסביבה שבתוכה וממנה הוא מתפתח ולכן האופציה המועדפת לטיפול בילד היא בעזרת הדרכת הורים. מניסיוני, במידה וההורים מחויבים לתהליך ומשתפים פעולה, ניתן לעזור להם לעזור לילד באופן מותאם לצרכיו ולהתגבר על מגוון רחב של בעיות תוך מספר קטן של פגישות. לפירוט נוסף בנושא הדרכת הורים ניתן לעבור לעמוד המתייחס לנושא זה.

ישנם מקרים (בעיקר ככל שהילד מבוגר יותר) בהם הילד כן מודע, בשל ובעל מוטיבציה לעבור תהליך שינוי. במקרים אלו  נכון להיפגש עם הילד עצמו עם או בלי נוכחות ההורים. הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי מציע מגוון רחב של כלים, שיטות וטכניקות המיועדות לילדים ונוער ומותאמות להם במגוון רחב של בעיות וקשיים.

להלן רשימה בעיות נפוצות אצל ילדים ומתבגרים:
פחדים וחרדות: ילדים עלולים לסבול ממגוון של חרדות ופחדים אשר במקרים מסוימים מביאים להימנעות  ופוגעים בתפקודם. מעבר לחרדות ה"רגילות" (ראה דף על הפרעות חרדה), ישנן חרדות ספציפיות האופייניות לילדים וביניהן חרדת אסלה, חרדת נפרדות (פחד להתרחק מההורים), חרדת בית ספר, חרדת מבחנים, חרדה מרעשים , חרדה מדמויות (ליצנים למשל) ועוד. טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, בין אם מול הילד ובין אם באמצעות הדרכת הורים,  עשוי לעזור להתגבר על החרדה תוך מספר פגישות קטן.

התלכלכות והרטבה: רוב הילדים מצליחים להיגמל מהרטבה והתלכלכות עד גיל 3. עם זאת, ישנם מקרים רבים בהם הילד, מסיבות שונות, ממשיך להרטיב ו/או ללכלך גם בגילאים מבוגרים יותר. כשילד סובל מבעיית הרטבה או התלכלכות הדבר משליך על דימויו העצמי, מצבו החברתי, היחסים שלו עם דמויות קרובות ועוד ולכן מדובר בבעיה שדורשת טיפול ולא במצב שכדאי להזניח שמתוך התפיסה ש"מתישהוא זה יעבור". טיפול קוגנטיבי-התנהגותי (בדרך כלל דרך הדרכת הורים) מובנה וממוקד  יכול לעזור לילד להתגבר על הבעיה בזמן קצר.

אי קבלת מרות: בחברה המערבית המודרנית ישנו זילות והפחתה במעמד ההורים כדמויות סמכות. כתוצאה מכך, ילדים ומתבגרים רבים נוקטים גישה סרבנית, מרדנית ומזלזלת כלפי דמויות הסמכות (הורים, מורים ועוד).  הדרכת הורים יכולה לסייע להורים למצוא דרכים אפקטיביות לשקם את סמכותם מבלי להיקלע לעמדה כוחנית או תוקפנית ולסייע לילד ללמוד לקבל את המרות של דמות הסמכות.

סף תסכול נמוך: החיים מורכבים מתסכולים שרק הולכים ומתעצמים עם השנים.  היכולת לפעול על פי "מה שצריך" ולא על פי "מה שאני רוצה" היא היכולת לעמוד בתסכולים והיא אחת היכולות הקריטיות שעל הילד לרכוש למען התפתחותו והתמודדות עם אתגרי החיים ( שיעורים, התארגנות, התמדה בחוגים, בניית יחסים תקינים עם האחר ועוד).  בימינו, לילדים רבים יש סף תסכול נמוך וקושי אמיתי להתמודד עם משימות ומצבים הכרוכים בתסכול. הדרכה ממוקד להורים , יחד עם מתן כלים לילד, יכולים לעזור לילד לפתח יכולת חשובה זו.

בעיות קשב וריכוז: כ10% מהילדים סובלים מהפרעות קשב. בדרך כלל הפרעות קשב משמעותיות מחייבות טיפול תרופתי אך במקביל ניתן להקנות הן לילדים והן להורים כלים כיצד להתמודד ולהתגבר על הפרעה זו.

קשיים חברתיים: הזירה החברתית הינה זירה משמעותית ביותר להתפתחות הדימוי העצמי, הביטחון ותחושת השייכות של הילד. לכל ילד חשוב למצוא לפחות מספר חברים בסביבתו אך ישנם ילדים שחסרים את הכישורים והמיומנויות הדרושות לכך. טיפול קוגנטיבי-התנהגותי יכול לעזור לילד ללמוד לקרוא את המפה החברתית, להבין את ציפיות האחר במצבים שונים  ולתרגל וליישם מיומנויות חברתיות שונות.

פוסט טראומה: לפעמים ילד עלול לחוות אירוע טראומתי כמו תאונה, פריצה, אירוע בטחוני וכיו"ב. הרחבה על נושא הטראומה ניתן למצוא בפרק הנפרד. לעיתים קרובות יפתח ילד תסמינים פוסט-טראומתיים בעקבות אירוע כזה והדבר עלול לפגוע מאד בתפקודו. במקרה כזה, חשוב שהילד יקבל טיפול ייעודי לפוסט טראומה על מנת שיוכל לעבד את האירוע הטראומתי ולשוב למסלול חייו.

דימוי עצמי נמוך: אחת המשימות הקריטיות בהתפתחות היא בניית דימוי עצמי חיובי שהיא התחושה ש"אני טוב" , "אני ראוי" , "יש לי מה להציע" וכיו"ב. לפעמים, מסיבות שונות, ילדים מתקשים לפתח דימוי עצמי חיובי ותחת זאת חווים עצמם כ"פגומים" , "טיפשים" או "לא שווים". טיפול קוגנטיבי התנהגותי יכול לעזור לילד לראות עצמו באור חיובי ולהורים לקבל כלים לפתח ולטפח דימוי עצמי חיובי אצל ילדם.
 
FacebookGoogle+Twitter
שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי​: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com  |  קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק