שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
"קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק"

שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי

טלפון: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com
קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק
הפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive-compulsive disorder) הינה הפרעה נפוצה למדי (פוגעת בכ2% מהאוכלוסיה) שגורמת לסבל רב למי שלוקה בה.

ההפרעה כוללת את האובססיה שהיא מחשבה טורדנית, בלתי פוסקת ושגורמת למתח ומצוקה (למשל "הידיים שלי מזוהמות") וטקס או התנהגות כפייתית שמטרתה להפחית מתח זה ולהירגע (למשל שטיפת ידיים). הבעיה היא שאצל אדם שסובל מocd הרגיעה תהיה זמנית מאד ועד מהרה תצוץ מחדש המחשבה הטורדנית, הדחף להתנהגות כפייתית וחוזר חלילה. מעגל המחשבות והטקסים עלול לפגוע מאד באיכות החיים, לגזול זמן ואנרגיה רבים ולמעשה להשתלט על רוב תחומי החיים. הוא אף עלול להביא להימנעויות רבות – למשל אדם שלא ילך לאירוע חברתי כי יהיה לו קשה לשטוף שם ידיים כל 10 דקות או שיחוש בושה אם יעשה זאת.

הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD)

אדם הסובל מocd חש שאין לו שליטה על המחשבות, הן מציפות את תודעתו חלק גדול מהיום וכן שאין ביכולתו לשלוט בדחף לבצע טקסים או התנהגויות כפייתיות. לפעמים, המחשבות הטורדניות אינן מלוות בטקס או התנהגות כפייתית  אלא יותר בטקסים מחשבתיים או ללא טקסים בכלל. גם מצב זה מצריך עזרה מקצועית כי המחשבות הטורדניות לכשעצמן עלולות לגרום לסבל רב.

המונח OCD או הפרעה טורדנית-כפייתית היא למעשה משפחה של הפרעות הכוללת מספר תתי סוגים של ההפרעה ובין היתר –
  • מנקים/רוחצים כפייתיים – אנשים אשר מרגישים צורך אז לנקות את עצמם, סביבתם או אנשים הקרובים אליהם באופן קיצוני ומוגזם.
  • מסדרים כפייתיים – אנשים שחשוב להם מאד לסדר דברים בצוקה מדויקת, מוקפדת וסימטרית אחרת חשים אי נוחות בולטת (למשל, ששלט הטלוויזיה יעמוד ישר לחלוטין).
  • בודקים כפייתיים – אנשים שחשים צורך עז לבדוק – את התיק, הגז, הדלת, האוטו שוב ושוב "כדי להיות בטוח".
  • אוגרים (מלשון אגירה) כפייתיים -  אנשים אשר מתקשים מאד להיפטר מחפצים לא שימושיים כי "אולי מתי שהוא נצטרך" וכך הופכים לאגרנים עד כדי מילוי הבית וצמצום מרחב המחיה.
  • אובססיביים "טהורים" (מחשבות אובססיביות ללא פעולה נלווית). אנשים אשר מתעסקים ללא הרף במחשבה טורדנית ("אולי אני הומוסקסואל?" , "אולי בת הזוג שלי לא אוהבת אותי?", "אולי קרה משהו לבעלי?", "אולי אאבד שליטה ואפגע בבן שלי?" וכיו"ב).

טיפול ב OCD
הטיפול הקוגנטיבי-התנהגותי בOCD מתמקד בהפחתת הטקסים עד הפסקתם המוחלטת וכן הקטנת השפעתם של המחשבות הטורדניות למינימום. התכנית הטיפולית הספציפית נקבעת בהתאם למאפייני המטופל ומאפייני ההפרעה הספציפית ממנה הוא סובל.

הטיפול בהתנהגויות הטקסיות כולל למידה ויישום של טכניקות, שיטות וכלים אשר עוזרת למטופל לזהות את הדחף לבצע טקס, לשלוט בו לפחות שליטה חלקית, ללמוד לשאת את החרדה והמצוקה הנגרמת מאי ביצוע הטקס בדרכים מקובלות ובריאות יותר עד השגת שליטה מלאה על הדחף והפסקת ביצוע ההתנהגויות הכפייתיות והטקסים.

הטיפול במחשבות הטורדניות כולל שלב של זיהוי המחשבות הטורדניות, במידת הצורך הפרכתן ע"י בדיקת ההיגיון/חוסר ההיגיון שבהן ובהמשך למידה ויישום של טכניקות שאינן בהכרח מונעות מהמחשבות להופיע אלא יותר מפחיתות את המשמעות שאנו מייחסים למחשבות , את החרדה הנובעת ממנה ומסייעות לנו "לחיות איתן בשלום" עד שהן מתפוגגות מעצמן במקום להיות חרדים ולחוצים מהן.

במקרים מסוימים, טיפול בOCD יכול להיות אינטנסיבי, ממוקד ומהיר עד כדי כך שבתוך 3 שבועות המטופל מצליח להתגבר על ההפרעה. במקרים אחרים התהליך דורש תהליך הדרגתי יותר ואז הטיפול אורך בערך 12 פגישות. במקרים שההפרעה הינה בעוצמה גבוהה יש לפעמים צורך בהתערבות תרופתית מעבר לטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי עצמו.
 
FacebookGoogle+Twitter
שי פרי, פסיכולוג קוגנטיבי-התנהגותי​: 054-3038534  |  perishai@hotmail.com  |  קליניקות ביקנעם ובקרית ביאליק